Windows Server 2012’de Disk Cleanup Utility Aktif Edilmesi

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Windows Server 2012 R2 de default olarak gelmeyen fakat bir çok kez ihtiyaç duyduğumuz Disk Cleanup utility i nasıl aktif edileceğini göstereceğim.

Disk Cleanup utility, sunucu veya client bilgisayarımızda gereksiz ve artık dosyaları tarar, temizleme işlemi yapar.

Bu özellik Windows 7,Windows 8 de default olarak karşımıza çıkmaktadır, fakat aynı şey Windows server 2012 için geçerli değildir.

Disk Cleanup Utulity Server 2012 de nasıl aktif edilir ;

 

Server Manager ->Dashboard ekranında Add roles and features seçeneğini tıklıyoruz.

dc1

Before you begin ekranında Next ile devam ediyoruz.

dc2

Select İnstallation Type ekranında Next ile devam ediyoruz.

dc3

 

Select Destination Server ekranında ilgili işlemi yapacağımız serveri seçiyoruz, Next ile devam ediyoruz.

dc4

 

Server Roles ekranında features ekranın tıklıyoruz ve User Interdaces and Infrastructure bölümü altındakiDesktop Experience kısmını aktif ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

dc5

Confirm İnstallation selections ekranında ınstall ile kurulumu tamamlıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

dc6

Ekranında görüldüğü gibi Disk Cleanup aktif hala gelmiştir.

dc7

Kaynak: http://www.erginbozkurt.com/windows-server-2012-de-disk-cleanup-utility-aktif-edilmesi/

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir