Veeam Explorer For Exchange Tool’u ile Silinen Exchange Maillerinin Kurtarılması

Bu makalemizde Veeam Backup & Replication un hayat kurtaran başarılı çözümlerinden biri olan“Veeam Explorer for Exchange” wizard ile Exchange de silinen bir e-maili çok kısa bir süre içerisinde nasıl kurtarabiliriz bunu inceleyeceğiz.

Veeam software  göre  “Veeam Explorer for Exchange” nedir?

Veeam Explorer for Microsoft Exchange ile depolamayı yapılandırmaya veya tüm posta kutusu depolarını geri yüklemeye gerek yoktur. Sadece Exchange Sunucularını seçin ve ilgilendiğiniz noktaları geri yükleyin ve Veeam Explorer bu posta kutusu depolarının içeriğini göz atmanız, arama yapmanız ve aktarmanız için size sunsun.

·         Dahili ve harici araştırmalar için tam olarak ihtiyacınız olan öğelere yoğunlaşın.

·         Bir kullanıcı tarafından yanlışlıkla silinmiş bir e-posta veya bir betik nedeniyle bozulmuş bir takvim öğesi gibi Exchange öğelerini önceki Veeam yedeğinden bulun ve geri yükleyin

·         Çalışanlar ayrıldığında veya iş değiştirdiklerinde sorunsuz ve eksiksiz bir aktarım sağlamak için tüm posta kutusunu (herhangi bir zaman noktasından) bir PST dosyasında arşivleyin

·         Herhangi bir özel yedekleme veya meta veriye ihtiyaç duymadan, her zaman kullandığınız mevcut Veeam yedeklerinde Veeam Explorer for Microsoft Exchange kullanın

Temel özellikler

·         Posta kutusu klasörlerini ve öğelerini Kişisel Klasör dosyaları (.pst) olarak aktarın

·         Posta kutusu öğelerini Microsoft Exchange posta belgeleri (.msg) olarak kaydedin

·         Posta kutusu öğelerini e-posta üzerinden ek olarak gönderin

·         Posta kutusu klasörleri ve öğelerini orijinal konumlarında yeniden yükleyin

Desteklenen Ortamlar

Veeam Explorer for Exchange aşağıdakilerle birlikte çalışır:

  • Microsoft Exchange Server 2010 ve 2013
  • Veeam Backup & Replication 6.5 ve üzeri
  • VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V
  • Windows 7 x64
  • Windows 2008 x64
  • Windows 2008 R2 x64

Kaynak:  http://www.veeam.com

Yönettiğiniz sistem üzerinden e-mail hesabı kullanan personellerden biri veya birileri özellikle gün içerisindeki iş yoğunluğundan dolayı kendisine iletilmiş olan kritik bir e-maili yanlışlıkla silebilir ve ileten kişiden de tekrar e-maili göndermesini isteyemeyeceği durumlarda ilk olarak sistem yöneticisine ulaşır ve sildiği e-maili kurtarılabileceğini sorar.

Böyle bir durumda yedekleme yazılımı olarak Veeam Backup& Replication kullanıyorsanız , “Veeam Explorer for Exchange” wizardı size çok yardımcı olacak ve o personelin e-mailini çok çok kısa bir sürede kurtarabilecek ve olası stres yaşama derecenizi minimize etmiş olacaksınız.

Şimdi “Veeam Explorer for Exchange”  i basit bir e-mail silinmesi ve kurtarılması senaryosu üzerinden sizlere aktarmak istiyorum.

Senaryo:

Yasin AKILLI kullanıcısına 11.03.2014 saat 16:45 te Fatih ÖZYALÇIN’dan gelen “SEO” konulu e-mail’in yanlışlıkla silindiğini varsayarak bu e-maili Yasin AKILLI kullanıcısı için kurtarıp tekrar kendisine ileteceğiz.

Çözüm: “Veeam Explorer for Exchange” ile e-mail Restore.

İlk olarak yukarıda senaryo gereği belirtmiş olduğumuz e-maili siliyoruz.

1

·         Yukarıdaki şekilde senaryoda belirtmiş olduğumuz e-mail görünmektedir.

2

·         Yukarıdaki şekilde senaryo gereği belirtmiş olduğumuz e-maili siliyoruz.

3

·         Yukarı şekilde ise e-mail silindikten sonraki durum görünmektedir.

4

·         Yukarıdaki şekilde ise Veeam Backup & Replication kurulumu ile gelen “Veeam Explorer for Exchange” wizardı Veeam klasörü altında görmekteyiz.

5

·         Yukarıdaki şekilde ise Veeam Backup & Replication içerisinde kullanabileceğiniz “Application Items“  kurtarmak için yüklü olan wizard’ları görebilmekteyiz.

6

·         Şimdi sıra geldi silinen e-maili kurtarmaya. Yukarıdaki şekilde Veeam Backup & Replication Yönetim konsolundan Backup / Disk bölümü altında E-Mail sunucumuza ait alınmış olan Backup dosyası üzerine sağlık tıklayıp “Restore Microsoft Exchange Items” seçeneğini seçiyoruz.

7

·         Yukarıdaki şekildeki Mail sunucumuza ait daha önce almış olduğumuz Backup dosyalarını görmekteyiz. En son alınan 12.03.2014tarihli Backup dosyamızı seçip Next ile devam ediyoruz.

8

·         Yukarıdaki şekilde restore işlemi için seçtiğimiz VM ismi ve Restore Point i görüyoruz ve Finish ile backup dosyasının mount edilmesi işlemini başlatıyoruz.

9

Yukarıdaki şekilde “Veeam Explorer for Exchange” wizard açılıyor.

10

·         Yukarıdaki şekilde Restore point olarak belirttiğimiz backup dosyasının Mount edildiğini görmekteyiz.

11

·         Yukarıdaki şekilde ise “Veeam Explorer for Exchange”ile bu işlemleri yapılırken Veeam Backup& Replication yönetim konsolunda ise Running bölümünde ”Application Level Restore” işleminin çalıştığını görebilmekteyiz.

12

·         Yukarıdaki şekilde Mount edilip kullanımımız için açılan backup dosyası içerisindeki mail sunucunun içerisindeki Database dosyalarını ve içerisindeki kullanıcı hesaplarını görüyoruz. İlgili Database içerisinden e-maili silinen Yasin AKILLI kullanıcısını buluyoruz.

13

·         Yukarıdaki şekilde ise Yasin AKILLI kullanıcısının posta kutusu içerisinden gelen kutusunu açıyoruz. Silinen maili gönderen Fatih ÖZYALÇIN klasörü içerisinden silinen e-maili tespit ediyoruz.

14

·         Yukarıdaki şekilde bu e-maili kurtarmak için farklı farklı seçenekler sunulmaktadır.

Bu seçenekler;

Save to Desktop: seçeneği ile isterseniz bu e-maili msg dosyası olarak masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Send to yasinakilli@aydin.edu.tr:seçeneği ile isterseniz bu e-maili, maili silinen kişiye mail olarak gönderebilirsiniz.

Export to desktop: seçeneği ile bu e-mali kurtaracağınız kişinin posta kutusunu pst dosyası olarak masaüstüne çıkarabilirsiniz.

Restore to yasinakilli@aydin.edu.tr: seçeneği ile e-maili silinen kişinin posta kutusunu tamamen bu tarihli backup dosyasına geri dönebilirsiniz.

Biz burada  “Send to yasinakilli@aydin.edu.tr:” seçeneği ile silinen e-mali, e-mali silinen kullanıcıya e-mail olarak gönderiyoruz.

15

·         Yukarıdaki şekilde ise göndereceğiniz e-maile ait gönderim ayarlarını “Send To” bölümünden düzenleyebilirsiniz.

16

·         Yukarıdaki şekilde ise silinen e-maili backup dosyası içerisinde tespit edilip ilgili kullanıcıya mail olarak gönderiliyor.

17

·         Yukarıdaki şekilde silinen e-mail ilgili kullanıcıya başarılı olarak gönderilmiştir.

18

·         Yukarıdaki şekilde ise e-mail kutusunu kontrol ettiğimizde “11.03.2014 saat 16:45’te Fatih ÖZYALÇIN’ dan gelen “SEO” konulu e-mail’in” Mail Items Recovery konu başlıklı olarak geldiğiniz ve silinen e-mailin başarılı bir şekilde geri yüklendiğini görmekteyiz.

Böylelikle bir makalemizin daha sonuna geldik.

Sizlere fayda sağlaması dileğiyle…

Kaynak: http://www.yasinakilli.com/2014/03/17/veeam-explorer-for-exchange-tool-ile-silinen-exchange-maillerinin-kurtarilmasi/

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir