Veeam Backup Enterprise Manager 7 Kurulumu , Konfigürasyonu ve Kullanımı!

Veeam Backup Enterprise Manager 7 Kurulumu , Konfigürasyonu ve Kullanımı

Merhaba Değerli bilişim gönüllüleri arkadaşlarım, bu makalemizde sizlerle Veeam firmasının geliştirmiş olduğu  “Veeam Backup Enterprise Manager 7 ” ürünü hakkında kurulum, konfigürasyon ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağım.

 

Öncelikle bu yazılıma neden ihtiyacımız buna değinelim ,  “ Veeam  Backup & Replicaton ” ile backuplarımızı  problemsiz alıyoruz ve her geçen gün büyüyen yapılarımız içerisinde artan sunucularla birlikte aldığımız backup dosya boyutu ve sunucu sayısı da hızla artmaktadır.

Buradan yola çıkarak büyüyen bu backup yapısının takibi ve yönetimi konusunda tüm backup sistemini yönetmek için bir yönetim yazılımına ihtiyacımız olacaktır ve öyle de olduğunun farkına varan Veeam firması yine yapmış güzelliğini ve herhangi bir ek ücret ödemeden bu yazılımı bizlere sunuyor.

Gerek backup dosyalarının ve sunucularının yönetimi gerekse backup sürecinin takibi açısından güçlü özelliklere sahip bir ürün olan “Veeam Backup Enterprise Manager 7”  backup yönetimi ile ilgilenen sistem yöneticisi arkadaşların çok işine yarayacağı kanaatindeyim.

Temel olarak Veeam Backup Enterprise Manager hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra esas konumuz olan uygulama kısmına geçelim.

 

Makale süreçlerimiz  ;

1 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KURULUMU ;

2 – Backup Enterprise Manager 7  KONFIGURASYONU ;

3 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KULLANIMI ;

Şeklinde olacaktır.

 

İlk bölüm ile başlıyoruz.

 

1 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KURULUMU ;
1

INSTALL  dosyasını çalıştırdıktan sonra açılan pencereden  “Veeam Backup Enterprise Manager  Install ” seçeneğini seçerek kuruluma başlıyoruz.

 

1-a
Veeam Backup Enterprise Manager Kurulum ekranında  Next  ile devam ediyoruz.

2

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra  Next   ile devam ediyoruz.

 

3

Lisans Anahtarı dosyasını ekledikten sonra  Next  ile devam ediyoruz.

 

4

Açılan pencerede Veeam Backup Enterprise Manager 7 için kurulacak olan web server özelliğini görmekteyiz , burada  Next  ile devam ediyoruz.

 

5

Kurulum için gerekli komponentlerin kurulu olup olmadığı kontrol edildikten sonra eksik komponentlerin kurulumu için  install  ile devam ediyoruz.

 

5-a

Gerekli komponentler kurulduktan sonra  Next   ile devam ediyoruz.

 

6

Etkin yetkilere kullanıcı hesabına ait bilgileri girdikten sonra  Next  ile devam ediyoruz.

 

7

Veeam Backup Enterprise Manager 7 için gerekli olan SQL veritabanını isterseniz sisteminizde var olan SQL  server i kullanabilir , isterseniz de yeni kurulum yaptırarak devam edebilirsiniz.  Next   ile devam ediyoruz.

 

8

Veeam Backup Enterprise Manager 7 in ihtiyac duyduğu default port listesini görmekteyiz ve bu portların ayarlanması için Next  ile devam ediyoruz.

 

9

Kurulum için gerekli ayarlamaları geçtikten sonra   Install ile kurulumu başlatıyoruz…

 

10

Veeam Backup Enterprise Manager 7 kurulumumu devam ediyor…

 

11

Veeam Backup Enterprise Manager 7 kurulumumuz tamamlanmıştır.

Veeam Backup Enterprise Manager 7  Kurulum işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 2. Bölümde konfigürasyon ayarlarını yapmak için devam ediyoruz.

 

2 – Veeam Backup Enterprise Manager 7 KONFIGURASYONU ;
12

 • Masaüstünde oluşan Veeam Backup Enterprise Manager 7  ikonu ile programı başlatıyoruz. Kullanıcı bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

 

13

 • Giriş yaptıktan sonra Veeam Backup Enterprise Manager 7  configuration ekranını görmekteyiz.

 

14

 • Veeam Backup Enterprise Manager 7 ‘ ye giriş yaptıktan sonra öncelikle  “ Configuration “ menüsü altından sırasıyla tüm ayarlamaları yapacağız.
 • Backup Servers  sekmesi ;  ile başlıyoruz  , Add  butonu ile sistemimiz içerisinde “Veeam Backup & Replication” yazılımının kurulu olduğu yedekleme server ‘ımızın IP adresini ve yetkili kullanıcı hesabına ait bilgileri giriyoruz.

 

15

 • Vcenter Servers  sekmesinde;  sistemimizde kullandığımız  vCenter’ ları görebliyoruz , Vcenter ı seçtikten sonra install butonu ile Vcenter  konfigürasyonunu da tamamlamış oluyoruz.

 

16

 • Search Servers  sekmesinde;  Search  Servers özelliği  opsiyonel bir özelliktir ,  daha önce aldığımız backup dosyaları içerisinde dosyaları arama imkanı sunan ve bu dosyaları restore etme imkanı sağlayan bir özelliktir.
 •  şayet çok fazla dosya içerisinde sürekli aramalar ve restore işlemleri yapıyorsanız  ve bu arama işlemlerinin daha performanslı olmasını istiyorsanız ekstradan sisteminize kurduğunuz bir “Windows search server” iniz varsa buradan sisteme tanıtabilirsiniz.

 

17

 • Session sekmesinde ;   backup dosyaları  ve  job lar hakkında oluşan işlemlere ait session ve log bilgileri izlenebilmektedir.

 

17-a

 • Herhangi  job a tıkladığınızda ilgili log dosyası içerisinden işleme ait süreçleri aşağıdaki şekilde görebilmekteyiz.

 

18

 • Roles sekmesinde ;  Veeam Backup Enterprise Manager 7  içerisinde istediğimiz kullanıcılara yetki rolleri verebildiğimiz bir bölümdür.

 

19

 • Settings  sekmesinde ;  olay günlüklerinin ne kadar süreyle tutulacağı dosya kataloglarının ne kadar peryotlarda barındırılacakları gibi işlemelerin ayarlamaları yapılabilmektedir.

 

20

 • Licensing  sekmesinde ;  Veeam Backup & Replication ürünü hakkında lisans bilgilerinin görüntülenebildiği bölümdür.

 

21

 • Lisanslı host’ lardan herhangi birini seçtiğinizde detaylarında hangi job’ ların çalıştığını dahi görebilme imkanımız vardır.

 

22

 

 • Notificasyons sekmesinde ;  backup süreçleri hakkında yetkili yönetici ve Admin’lere işlemler hakkında bilgilendirme mailleri gönderme imkanı sunulmaktadır , ihtiyacınıza göre ilgili kişilere mail gönderimi yapatırabilirsiniz.

 

23

 • Site Settings sekmesi nde;  “ Last 24 hour”  ve  “Last 7 day”  bölümlerinde Backup dosyaları ve job’lar hakkında grafiksel sonuçlar aldığımız için bu grafikler hakkında ayarlamalar yapma imkanı sunmaktadır.

 

24

 • About sekmesinde ;  Program ile ilgili servis , katalog ve web servisi gibi hizmetler hakkında bilgilerin görüntüleyebilme imkanı sunmaktadır.

 

 • Böylelikle 2. Bölümümüz olan “Veeam Backup Enterprise Manager 7 konfigurasyon” bölümünü de tamamlamış olduk.

Şimdi ise 3. Bölümümüz olan “Veeam  Backup Enterprise Manager  7  kullanımı “ hakkında bilgiler vermeye.

 

3 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KULLANIMI ;

25 

 • Last 24 hours ; sekmesi ile başlıyoruz , Bu bölüm bize backup işlemleri ile ilgili son 24 saat içerisinde olan biten tüm süreçlerin özetini gerek sayısal gerekse grafiksel olarak sunan bir rapor penceresi gibidir.

Ayrıca; Backup server sayısı , job sayısı , Virtual Machine sayı , Çalışan job sayıları, Başarılı Başarısız job sayıları , Alınan backup dosya boyutları gibi birçok istatistiki bilgiyi görme imkanımız var.

 

26

 • Reports  sekmesi ;   Veeam Backup Enterprise Manager 7 in backup yönetiminin yanı sıra raporlama açısından da ne kadar başarılı olduğunu görmemizi sağlayacağı bölümdür.
 • Çalıştırdığınız bir backup  job una ait süreçler tamamlanıncaya kadar gelişen süreçler hakkında ihtiyacınız olabilecek özet bilgileri bulabilirsiniz.

 

26-a

 • Herhangi bir job a tıkladığınızda detay bilgi ekranında o job a ait job başlangıç ve bitiş tarih-saat  bilgisine, job un çalışması bittikten sonra sonucun başarılı yada başarısız olduğu bilgisine, alınan backup dosyası boyutuna , backup alma hızı ortalama bilgisi gibi bilgilerinden oluşan backup job detaylarına ulaşabiliyoruz.

 

26-b

 • Job ait çalışma süreçlerinin tüm detaylarına ulaşabildiğiniz gibi ayrıca bu detay bilgileri Excel ortamına aktarma imkanı sunan Veeam Backup Enterprise Manager 7 bizlere zahmetsiz raporlar elde etme imkanı da sunmaktadır.

 

27

 • Jobs  sekmesinde; sistemde çalışan backup joblarla ilgili çalışma bilgilerine, sonuç ve hataları hakkında açıklamalar ulaşabildiğimiz , yine bu bilgileri Excel ortamına aktarabildiğimiz bölümdür.

28

 • Yine jobs bölümünde “Last Result” bölümünden , job sonuçları üzerinden Success , Warning , Error gibi durumlar bazında filtrelemeler yapıp raporlar elde edebilmekteyiz.

 

29

 • VMs sekmesinde;  ise tüm bu raporlama ve yönetimsel özellikleri backup’larını aldığımız sanal makine bazlı olarak inceleyebilmekte ve raporlar alabilmekteyiz.

 

29-a

 • Yine VMs kısmında backup aldığınız bir sanal makineye ait başarılı bir şekilde alınmış backup geri yükleme noktası (Restore point) bilgilerini görebilmekte ve dilersek bu geri yükleme noktalarından birini seçerek buradan geri yükleme yapabiliyoruz.

 

30

 • Files  sekmesinde ; Backup Job oluştururken “Enable Guest File System indexing ” seçeneğini aktif ettiğiniz sanal makinelere ait backup dosyaları içerisinde backup  dosyasını herhangi bir yere geri dönmeden direk backup dosyası içerisinden aktif sistem üzerine restore etme imkanı sunan güçlü ve kullanışlı bir özelliktir.

 

30-a

 • Backup Job oluştururken “Enable Guest File System indexing ” seçeneğini aktif ettiğimiz bölüm aşağıdaki şekildedir.

 

30-b

 • Aşağıdaki şekilde de göründüğü üzere , istediğiniz bir dosyayı ister anında aktif sistem üzerine Restore edebilirsiniz , isterseniz o dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

31

 • Requests sekmesi;  Opsiyonel bir özellikle olmakla beraber yine güçlü bir yönetim kabiliyeti sunmaktadır.  Virtual Lab isteklerinin (U-Air wizard ile tetiklenen) çalıştırılmadan önce bir Admin tarafından onaylanmasını sağlar.

örneğin;  şirketinizdeki DB  Admin’iniz  sürekli  SQL’den tablo restore istiyor . siz onun makinesine SQL Wizard kuruyorsunuz ,  o Admin wizard’i calistiriyor , tablodan satiri buluyor  ve restore et diyor ! (ama etmiyor) buraya lab request atıyor,  siz girip buradan onaylayana kadar bekliyor. Siz onayladığınızda çalışıyor.

 

Evet kıymetli dostlarım bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Yapmış olduğumuz çalışmayı özetleyecek olursak ;  Veeam Backup Enterprise Manager 7 hakkında size temel bilgileri sunduk , Kurulumunu gerçekleştirdik, konfigürasyonunu yaptık ve kullanımı hakkında bilgiler paylaştık. Böylelikle Veeam Backup Enterprise Manager 7 hakkında en kapsamlı ilk Türkçe içerikli makaleyi hazırlamış olduk.

Fayda sağlaması temennisi ile tüm arkadaşlarıma keyifli çalışmalar dilerim.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir