XenDesktop 7 kurulumunda esxi (vCenter) Sertifika hatası çözümü – “Cannot connect to the vcenter server due to a certificate error”

XenDesktop7-Error-01

XenDesktop 7 Kurulumu sırasında ‘Cannot connect to the vcenter server due to a certificate error.Make sure that the appropriate certificates are installed on the vcenter,and install the appropriate certificates on the same machine that contails all the instances of the host services’ hatası alıyorsanız bunun sebebi ise XenDesktop sunucunuz üzerinde vCenter sunucusunun sertifikasının yüklü olmamasıdır.

Çözümüne ise aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

  1.  XenDesktop sunucunuz üzerinden Internet Explorer açın ve vCenter adresinizi FQDN şeklinde yazın.
    “Örnek olarakhttps://flab-srv-vcenter.fatih.com”

  2. Güvenlik uyarısını geçerek devam edin
  3. Üst tarafta bulunan “Certificate Error” kısmına tıklayın ve “View certificates” kısmına tıklayarak devam edin
  4. Açılan pencerede “Install certificate” diyerek devam edin.
  5. “Local Machine” seçerek devam edin.
  6. “Place all certificates in the following store” seçin ve “Browse” seçin
  7. Açılan pencerede “Trusted People” kısmını seçin.
  8. “OK”diyerek pencereyi onaylayalım ve “Finish” diyerek sertifika yükleme işlemini sonlandıralım.

XenDesktop Sunucusunu yeniden başlatıp tekrar Internet Explorer açın ve vCenter adresinize gidin, Artık sertifika hatası vermediğini göreceksiniz. Dolayısı ile vSphere bağlantınızı sorunsuz yapabilirsiniz.

Keyifli Çalışmalar…

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir