Windows Server 2012 R2 Duyuruldu..

Windows-Server-2012-R2

TechED 2013′de yapılan sunumlarda yeni Windows Server ailesi tanıtıldı.

Windows Server 2012 R2, System Center 2012 R2 ve Windows 8.1.
Windows Server 2012 R2 de Hyper-V için yeni özellikler aşağıdaki gibi : 
 
1. Generation 2 VMs : Yeni versiyon VM’ler de artık BIOS olmayacak ve UEFI desteği olacak ve sadece Windows 8 ve Windows Server 2012 desteği olacak.
 
2. Full Remote Desktop support : Hyper-V management console ile artık full RDP desteği mevcut. Herhangi bir network bağlantısı olmasa bile.
 
3. Automatic Activation of VMs : VM ler otomatik olarak herhangi bir şey yapmadan aktivasyon olacak. 
 
4. Faster live migration : Hostlar arası migration olmadan önce sıkıştırma yapılıyor böylece çok hızlı şekilde live migration yapılıyor.
 
5. Online VHDX resize : VM ler çalışırken vhdx dosyaları resize yani extend ve shrink edebiliyoruz. VHD lerin böyle bir desteği yok.
 
6. Storage Quality of Service (QoS) : Storagelar için Quality of Service özelliği geliyor. Daha fazla IOPS 
 
7. Live VM export : VM leriniz çalışırken herhangi bir kesinti olmadan clone ve export işlemini yapabiliyoruz.
 
8. Hyper-V Replica Improvements : Artık ikiden fazla Host ile replika özelliğini kullanabiliyoruz. Süre oalrak her 30sn, 5 dk ve 15 olarak ayalayabiliyoruz.
 
9. Support for USB pass-through: Uzun zamandır beklenen bu USB pass-through özelliği bu versiyon ile geliyor.
 
10. Windows Azure IaaS compatibility : R2 ile gelecek çok önemli özelliklerden biride %100 Windows Azure desteği mevcut. Windows Azuredaki bir sanalınızı kendi networkünüzde yada kendi networkünüzdeki bir serverı Windows Azure üzerinde çalıştırabileceksiniz ve live migration desteği mevcut.
 
Yeni Özellikler duyuruldukça sizlerle tekrardan paylaşıyor olacağım.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir