Microsoft + Citrix iş ortaklığı ile “Dijital Dönüşüm” başlıyor!

Las Vegas’ta gerçekleşen Citrix Synergy 2016 etkinliğinde her kuruluşun şu anda yüz yüze oldukları Dijital Dönüşüm sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak önemli duyurular paylaşıldı.

Açılış konuşmasını yapan Citrix CEO’su Kirill Tatarinov, Microsoft ve Citrix iş ortaklığı ile ilgili önemli ve aynı zamanda heyecan verici yeni haberler verdi.

Kirill Tatarinov, Synergy 2016 etkinliğinin “Citrix ve Microsoft arasındaki Dijital Dönüşümü hızlandırmaya yardımcı olacak işbirliğinin önemli bir başlangıcı olacağını” belirtti.

Ayrıca Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Synergy 2016 etkinliği için yapmış olduğu konuşmayı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bu yıl içerisinde tüm Citrix müşterileri için Azure üzerinde barındırılan “Desktops-as-a-Service (DaaS)” hizmeti sunulmuş olacak ve bu da elbette bir ilk olacak!

Bu sayede, Microsoft Bulut Çözümlerini kullanan müşterilerimiz için, Citrix Sanal uygulamalar (XenApp) veya Sanal Masaüstü (VDI) (XenDesktop) ürünlerini kolayca Microsoft Azure üzerinde dağıtmak mümkün olacak.

Microsoft ve Citrix iş birliği ile odak noktası olarak öne çıkan diğer maddeler ise şöyle;

  • Buluta geçişi hızlandırmak
  • Windows 10 geçişine yardımcı olmak
  • Office 365 geçişine yardımcı olmak
  • Mobil cihaz kullanan kullanıcıları güçlendirmeye yardımcı olmak

Peki, neden önemli?

Azure üzerinde, Kullandığın kadar öde (Pay-As-You-Go) modeli ile ön maliyetlerinizi hesaplayabilme ve dinamik altyapı ölçeklendirme yetenekleri sayesinde Uygulama ve Masaüstü sanallaştırma altyapınızı en modern bulut ortamına rahatça taşıyabilirsiniz.

Önümüzdeki yıl Uygulama ve Masaüstü sanallaştırma platformlarının Buluta taşınması ile ilgili hareketli bir yıl olacağa benziyor. Önemli gelişmeleri yine Microsoft TR Blog sayfamız üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.

Fatih Özyalçın
Bulut Teknolojileri Çözüm Uzmanı
Microsoft Türkiye

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir