MakalelerMicrosoft AzureXenApp

Microsoft Azure üzerinde Citrix XenApp 7.8 Trial – Bölüm 3 – Uygulama ve Masaüstü Dağıtılması

Birinci Giriş bölümünde Genel bilgilendirme ve Ücretlendirme konularından sonra ikinci bölümde Kurulum ve ilk yapılandırma ayarlarını incelemiştik. Üçüncü ve son bölümde ise Uygulama ve Masaüstü dağıtımını inceleyeceğiz.

Öncelikle XenApp Controller sunucumuz olan XA-Controller makinesine bağlanmamız gerekiyor. Bir önceki bölümde olduğu gibi yine öncelikle yine XA-JumpBox makinemize bağlanıyoruz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-10

 

XA-JumpBox makinemize bağlantı sağladıktan sonra masaüstünde bulunan “XenApp Controller” RDP bağlantısına tıklayarak ilk kurulumda vermiş olduğumuz kullanıcı adı ve parola ile oturum açıyoruz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-14

 

XenApp Controller makinemizde Start butonuna basarak “Citrix Studio” uygulamasına tıklıyoruz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-15

 

Machine Catalogs sekmesine tıkladığımızda Default olarak gelen iki adet katalog göreceksiniz. Bu kısımda dağıtım yapılmasını istediğiniz sunuculara Citrix Virtual Desktop Agent (VDA) kurarak buraya dahil ediliyor ancak bu Demo da herşey hazır halde karşınıza geliyor.

Administrative (Server OS): Uygulama Dağıtımı için kullanacağımız sunucu

Administrative Desktop (Desktop OS): Masaüstü (VDI) dağıtımı için kullanacağımız sunucu

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-16

 

Delivery Groups sekmesine tıkladığımızda yine iki adet Default dağıtım grubu olduğunuz görüyoruz. Delivery Groups, Machine Catalogs oluşturulduktan sonra Uygulama ya da Masaüstü dağıtımı için kullanacağımız yetkilendirme gruplarıdır.

Administrative: Uygulamalar (Applications) erişimi için oluşturulan Delivery Group

Administrative Desktop:  Masaüstü (VDI) erişimi için oluşturulan Delivery Group

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-17

 

Uygulama Dağıtımı

Default gelen uygulamalar haricinde istediğimiz herhangi bir uygulamaya dağıtmak için öncelikle XA-JumpBox sunucuma dönüyorum ve XenApp Uygulama sunucum olan “XenApp VDA” sunucusuna bağlanıyorum.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-18

 

XenApp VDA sunucumuza bağlandıktan sonra kullanıcılara dağıtmak istediğiniz herhangi bir uygulamayı standart bir şekilde kuralım. Ben bu Demo için Google Chrome, VLC Media Player ve Adobe Acrobat Reader kuruyorum.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-19

 

Uygulama kurulumları ardından XenApp Controller sunucumuza geri dönüyoruz. Delivery Groups sekmesine tıkladıktan sonra “Applications” adlı Delivery Group’a sağ tık yaparak “Add Applications” diyelim.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-20

 

Add…” butonuna tıkladıktan sonra From Start Menu seçeneği ile devam edelim.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-21

 

Açılan pencereden dağıtmak istediğim uygulamalarımı seçiyorum. Az önce kurmuş olduğum Acrobat Reader DC, Google Chrome ve VLC Media Player programlarını seçerek devam ediyorum.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-22

 

Son adımda özet kısmını görüntüleyerek Finish diyoruz ve Uygulamaları kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-23

 

Dağıtmış olduğumuz tüm uygulamaları “Applications” sekmesinden görebiliriz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-24

 

Artık uygulamalar kullanıma hazır. İlk kurulum öncesinde yazmış olduğunuz mail adresinize gelen Bilgilendirme Mailini açalım ve “Login to StoreFront” butonuna tıklayarak NetScaler Gateway sunucumuza gidelim.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-08

 

Karşımıza gelen NetScaler portalına kullanıcı adı ve parolamız ile giriş yapalım.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-25

 

Sırasıyla “APPS” ve “Categories” sekmelerine tıkladıktan sonra dağıtmış olduğumuz 3 uygulamayı göreceğiz. Biz özellikle herhangi bir kategori yapmadığımız için açık bir şekilde görüntülüyoruz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-26

 

Ve yayınlamış olduğum 3 uygulamayı da çalıştırıyorum..

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-27

 

XenApp Controller sunucuma geri dönüp bağlı olan kullanıcı ve kullandığı uygulamalar ile ilgili detaylı bilgileri görüntülüyorum.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-28

 

Masaüstü (VDI) Dağıtımı

Bu aşamada Masaüstü paylaşımından kasıt Dedicated bir Windows Server 2012 R2 üzerinden Citrix XenApp aracılığı ile performanslı bir şekilde yapılan oturum aslında. Bu demonun yalnızca XenApp için geliştirildiğini ve Masaüstü için MCS veya PVS teknolojilerinin kullanıldığını hatırlatmak isterim.

Basit anlamda Bu yapacağımız VDI çözümü Terminal sunucu (RDS) üzerine Citrix HDX teknolojisi ile bağlantı olarak düşünebilirsiniz.

Yine Netscaler Gateway arayüzünden giriş yaptıktan sonra “DESKTOPS” sekmesine tıklayalım. Daha önceki adımlarda bahsetmiş olduğum “Administravite Desktop” seçeneğini görmekteyiz. Tıklayarak çalıştıralım.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-29

 

Yayınlamış olduğumuz Sanal Masaüstü sunucusuna da başarılı bir şekilde eriştik.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-30

 

XenApp Controller sunucumuza geri dönüp konsola göz attığımızda bağlandığımız sanal masaüstü ile ilgili detayları görebiliriz.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-31

Toplamda üç bölüm olarak tamamladığımız bu makale serisinin sonrasında Hybrid senaryolar üzerine anlatımlar yapıyor olacağım.

Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkürler, bir başka makalede görüşmek üzere.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir