Microsoft Azure üzerinde Citrix XenApp 7.8 Trial – Bölüm 1 – Giriş

Citrix ve Microsoft arasındaki güçlü işbirliğinin getirdiği birliktelik gün geçtikçe daha sağlam hal almaya başladı. Elbette bu güçlü iş ortaklığı ile her geçen gün bir yenilik duymak neredeyse kaçınılmaz oldu.

Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta gerçekleşen Citrix Synergy 2016 etkinliğinde her kuruluşun şu anda yüz yüze oldukları Dijital Dönüşüm sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak önemli duyurular paylaşıldı.

Microsoft ile birlikte yapılan en önemli duyuru ise Citrix ürünlerinin Azure üzerinde desteklenecek olmasıydı.

Bu yıl içerisinde tüm Citrix müşterileri için Azure üzerinde barındırılan “Desktops-as-a-Service (DaaS)” hizmeti sunulmuş olacak ve bu da elbette bir ilk olacak!

Bu sayede, Microsoft Bulut Çözümlerini kullananlar için, Citrix Sanal uygulamalar (XenApp) veya Sanal Masaüstü (VDI) (XenDesktop) ürünlerini kolayca Microsoft Azure üzerinde dağıtmak mümkün olacak.

Azure üzerinde, Kullandığın kadar öde (Pay-As-You-Go) modeli ile ön maliyetlerinizi hesaplayabilme ve dinamik altyapı ölçeklendirme yetenekleri sayesinde Uygulama ve Masaüstü sanallaştırma altyapınızı Microsoft Azure bulut ortamına rahatça taşıyabilmeniz mümkün olacak.

Citrix-XenApp-7.8-on-Microsoft-Azure-01-Head

Bu makale serisinde sizlere bahsedeceğim ise, Azure üzerinde Marketplace aracılığı ile Deploy edeceğimiz XenApp 7.8 Trial ürünü.

Bu seri toplamda 3 makaleden oluşacak;

Deployment ardından bizlere toplam 6 adet sanal makine oluşturacak. Deneme sürümü olduğu için hızlı bir test ortamı oluşturulması ve kafa karışıklığına sebebiyet vermemek amacı ile paket haline getirilmiş diyebilirim.

Kurulum sonrası DNS adlarından, sunucular içerisindeki konfigürasyonlara kadar tüm ayarlar hazır halde gelecek.

Oluşturulacak olan Sanal makineler, bileşenleri ve açıklamaları şu şekilde;

Bileşen/Rol Makine Adı Açıklama
Domain Controller XA-DC Windows Server 2012 R2 Active Directory
Citrix NetScaler XA-NetScaler NetScaler 11.x VPX versiyonu, Kullanıcıların dağıtılan masaüstü ya da uygulamalarına erişmesi için gerekli olan Gateway
Citrix XenApp Controller XA-Controller XenApp 7.8 Yönetim sunucusu. İçerisinde Delivery Controller, SQL Server Express, Citrix License Server, StoreFront 3.5, ve Director rollerini barındırır.
Citrix Virtual Desktop Agents XA-VDA Windows Server 2012 R2, VDA 7.8 yüklü, XenApp uygulama sunucusu
XA-VDI Windows Server 2012 R2, VDA 7.8 yüklü, Masaüstü (VDI) modunda
Jump Box XA-JumpBox Windows Server 2012 R2, Merkez yönetim sunucusu. Yukarıdaki tüm sunuculara erişmek için kullanılır.

Yukarıda yer alan bazı terimlerin açılamasını yapmak istiyorum;

Delivery Controller: Citrix XenApp & XenDesktop Merkez/Yönetim sunucusu

Citrix License Server: Citrix ürünlerinin lisanslarını barındıran rol. 30 gün deneme sürümü ücretsiz gelmekte.

StoreFront: Kullanıcıların masaüstü ya da uygulamalarına erişmesi için gerekli olan Gateway

Director: Masaüstü ya da Uygulamaları kullanan kullanıcılar için pro aktif Monitor ve Raporlama yapan rol

VDA: Virtual Desktop Agent, Dağıtım yapılmak istenilen Client (Windows 7,8,10) veya Sunucu (Windows Server 2008 R2, 2012 R2, 2016 TP5) üzerine kurularak Merkez sunucu (Delivery Controller) ile irtibata geçmesini sağlar.


Ücretlendirme

XenApp 7.8 Trial ürünü şu an için sadece A ve D serisi üzerine kurulabiliyor. A Serisi makineler standart storage ile hizmet verirken D serisi makineler Premium storage (SSD) ile hizmet veriyorlar.

 XenApp-on-Azure-Instance-Types

 

A Serisi için örnek fiyatlandırma tablosu (tahmini)

XenApp-on-Azure-Scale-and-Cost-A-Series

 

D Serisi için örnek fiyatlandırma tablosu (tahmini)

XenApp-on-Azure-Scale-and-Cost-D-Series

Bir sonraki bölümde Microsoft Azure üzerinde Citrix XenApp 7.8 Kurulumunu ve ilk ayarları yaptıktan sonra son bölümde ise Uygulama ve Masaüstü Dağıtılmasını göreceğiz.

Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkürler, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir