HaberlerManşetlerMicrosoft Azure

Microsoft + NVIDIA iş ortaklığı ile “Azure N-Serisi” Sanal Makineler Duyuruldu!

Azure Sanal Makine Ailesinin en yeni üyesi olan “N-Serisi” Sanal Makineler Ön İzleme olarak kullanıma açıldı.

GPU gücünü NVIDIA Tesla M60 ve K80 ekran kartlarından alan N-Serisi Sanal Makineler “NV” ve “NC” olarak iki kategoriye ayrılıyor.

Microsoft Azure Bulut ekosistemi içerisinde ihtiyaç duyulan, uzaktan görselleştirme, profesyonel grafik uygulamaları (AutoCAD & Adobe Premier Pro) Sanal Uygulamalar, Sanal Masaüstü ve tahmine dayalı analitik senaryolar gibi yoğun grafik iş yükleri için idealdir.

 

Süper Bilgisayar Sınıfı Performansı

NC-Serisi (işlem odaklı GPU’lar) ile CUDA veya OpenCL kullanarak yoğun işlem gerektiren iş yüklerini çalıştırmak mümkün olacak. Bu model Tesla K80 GPU ile güçlendirilmiş ve bulut içinde mevcut en hızlı GPU işlem gücünü sunmaktadır.

Ayrıca, bu yeni model ile bare-metal performansa çok yakın sonuçlar almak mümkün. Artık enerji araştırma uygulamaları, çarpışma simülasyonları, render işlemleri, derin öğrenme ve daha birçok senaryolar karşısında CUDA ile çok daha hızlı veri akışı mümkün olacak.

Tesla K80 çift GPU tasarımı ile 4992 CUDA çekirdeği sunuyor. Aşağıdaki tablodan Tesla K80 GPU modellerini görebilirsiniz:

NC6 NC12 NC24
Cores
(CPU)
6

(E5-2690v3)

12

(E5-2690v3)

24

(E5-2690v3)

GPU 1 x K80 GPU (1/2 Physical Card) 2 x K80 GPU (1 Physical Card) 4 x K80 GPU (2 Physical Cards)
Ram 56 GB 112 GB 224 GB
Disk 380 GB SSD 680 GB SSD 1.44 TB SSD

 

Bulut Üzerinde Profesyonel Grafikler

NV-Serisi Sanal Makineler ise görselleştirme işlemlerine odaklanıyor. Geleneksel büyük veri setlerini kullanarak, HPC senaryolarını kullanmak mümkün olacak.

Azure NV-Serisi ile hızlandırılmış uygulamalar ve sanal masaüstleri için Tesla M60 NVIDIA GRID GPU’ları kullanmak mümkün.

Tesla M60 çift GPU tasarımı ile 4096 CUDA çekirdeği sunuyor. Aşağıdaki tablodan Tesla M60 GPU modellerini görebilirsiniz:

NV6 NV12 NV24
Cores
(CPU)
6

(E5-2690v3)

12

(E5-2690v3)

24

(E5-2690v3)

GPU 1 x M60 GPU (1/2 Physical Card) 2 x M60 GPU (1 Physical Card) 4 x M60 GPU (2 Physical Cards)
Ram 56 GB 112 GB 224 GB
Disk 380 GB SSD 680 GB SSD 1.44 TB SSD

 

Ön izleme sürümü şu an için sadece “South Central” bölgesinde kullanılabilir durumda. Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde diğer bölgelere genişleyecektir. Yılsonuna kadar ise “Genel Kullanıma” sunulması bekleniyor.

Ön izleme sürümüne kayıt olmak için http://gpu.azure.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Henüz fiyat olarak bir açıklama olmadı ancak Azure Fiyatlandırma sayfasını da takip edebilirsiniz.

Eğer Azure hesabınız yok ise “Buraya Tıklayarak” bir deneme hesabı oluşturabilirsiniz.

Microsoft Türkiye Blog Sayfasındaki resmi yazıya ise buradan http://blog.microsoft.com.tr/?p=44021 ulaşabilirsiniz.

 

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir