Citrix XenDesktop & XenApp ve PVS 7.7 Yayınlandı!

Merhaba,

Bir süredir Preview aşamasında olan ve bu ay içerisinde gerçekleşen Citrix Summit etkinliğinde detaylı şekilde tanıtılan XenApp, XenDesktop ve PVS (Provisioning Server) ürünlerine ait 7.7 sürümleri genel kullanıma açılarak yayınlandı.

Yapılan düzeltme ve Yeniliklere kısaca göz atalım;

Kurumsal Altyapı ve Yönetim kolaylığı

Yeni MultiZone yönetimi ile coğrafi bölgelere dağılan birden fazla XenApp ve XenDesktop site’ları kurup tek bir konsol üzerinden yönetme olanağı sağlar.

Geliştirilmiş Director

XenApp & XenDesktop dağıtımları için artık daha fazla esnekliğe sahip. Uygulama Sınırı izleme, Masaüstü ve sunucu işletim sistemi kullanım raporlama, Proaktif Bildirim, uyarı ve SCOM entegrasyonu gibi genel Monitoring deneyimi geliştirildi.

Skype for Businiss ile kapsamlı işlevsellik

HDX RealTime Optimization Pack 2.0, Citrix ve Microsoft arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu olarak ses ve video kalitesi, maksimum VDI / RDS sunucu ölçeklenebilirlik ile cihaz ve işletim sistemlerinin geniş bir yelpazede kullanıcı deneyimi sağlar.

Microsoft platformlarına sunulan yenilikler

En son Microsoft Sunucu, Masaüstü ve Bulut platformları desteği güncellenmiş durumda. Windows 10 için PVS ve Azure desteği.

Uygulama Yönetimi ve Kullanılabilirlik

AppLimits, Multiple Reboot Warnings ve Workspace Control son gelen uygulama yönetimlerine destek olacak bileşenler.

*AppLimits; sunucu performansını koruyarak kaynak ve yoğun uygulamaların eşzamanlı örneklerinin sayısını sınırlamak ve hizmet bozulmasını önlemek için kullanılır.

*Multiple Reboot Warnings; Kullanıcıların dolaşım izni için zararlı olacağı oturum senaryolarında Yönetici tarafından kontrol altında tutulmak için kullanılabilir.

*Workspace Control; Denetimi yeniden oluşmuş ve değişiklikleri yaklaşan, haberdar olan ve daha huzur veren kullanıcı deneyimi.

 

Zones (Bölgeler)
WAN ile bağlı bölgelerde ağ gecikmesi ve güvenilirliğinden dolayı güçlüklerle karşı karşıya olabilir. Zones kullanarak tek bir Citrix Studio konsolunda, Citrix Director ve Site veritabanından etkili yönetimi sağlar. Bu, dağıtma personel, lisans ve uzak yerlerde ayrı veritabanları içeren ek Siteleri sürdürmenin maliyet tasarrufunu sağlar.

Geliştirilmiş veritabanı ve konfigürasyonu
Site oluşturulması sırasında veritabanlarını yapılandırırken, bileşenler için veritabanlarını ayırarak konumlandırabilirsiniz.

Application Limits (Uygulama Sınırları)
Uygulama kullanımını yönetmenize yardımcı olmak için uygulama sınırlarını yapılandırın. Örneğin, aynı anda bir uygulamaya erişen kullanıcı sayısını yönetmek için uygulama sınırlarını kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, uygulama sınırlarını kaynak&yoğun uygulamaların eşzamanlı örneklerinin sayısını yönetmek içinde kullanabilirsiniz.

Makine güncellemeleri veya planlanmış yeniden başlatmalar için bildirimler
VDI ortamında bulunan makineler için yönetici makinesine anlık olarak belirleyeceğiniz bildirimler gönderilir.

Yeni platformlar için destek
Yeni yüklemelerde varsayılan olarak, SQL Server 2012 Express SP2 yüklü. olarak gelecektir.

 

Citrix Director
Bu versiyon ile sağlanan Director sürümü, aşağıdaki yeni ve geliştirilmiş özellikler içerir:

Proaktif izleme ve uyarı
Artık Proaktif bildirilebilir ve bildirimleri yapılandırabilirsiniz.

SCOM entegrasyonu
Dashboard ve Director ile diğer üst düzey görünümlerde Operations Manager tarafından sağlanan uyarıları ve dağıtımları izlemek için kullanabilirsiniz.

Windows kimlik doğrulaması
Director Single-sign-On Tümleşik Windows kimlik doğrulamasını destekler. Oturum açmak için, bir kullanıcının Windows kimlik bilgileri otomatik olarak Director ‘e erişmek için kullanılır.

Ürünler ile ilgil detaylı makale ve içerikleri ilerliyen günlerde görebileceksiniz.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir