Exchange Server 2007 Son Destek Tarihi için Geri Sayım Başladı!

8 Mart 2007 yılında aramıza katılan Exchange Server 2007 için artık yolun sonuna az bir zaman kaldı. Exchange Server 2007’nin standart desteği 10 Nisan 2012’de sonlanmıştı. Ancak ek sunulan genişletilmiş destek süresi de 11 Nisan 2017’de tamamlanacak.

Bu tarihten sonra yeni güvenlik güncelleştirmeleri, güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeler, ücretsiz veya ücret karşılığında destekli yardım seçenekleri ya da çevrimiçi teknik içerik güncelleştirmeleri sağlanamayacak.

Nisan 2017 itibariyle Exchange 2007 kullanmaya devam eden kurumların karşılaşabileceği belli başlı riskler şunlar:

  • Exchange 2007, telemetri desteği vermemekte, bu sebeple kurum içerisinde ürünün kime kurulduğunu ve kim tarafından kullandığının görünürlüğünü sağlanamamaktadır.
  • Exchange 2007, Exchange 2016 ile aynı ortamda koşamamakta; on-premise’te kalan müşteriler 2016’yı kurmadan önce 2007 versiyonun kaldırmaları gerekmektedir.
  • Outlook 2016 kullanıcıları, Exchange Server 2007 ile çalışma opsiyonuna sahip olamayacaklar.

Ayrıntılı bilgi için müşteri temsilciniz ya da iş ortağınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir