Microsoft Operations Management Suite (OMS)

Microsoft Operations Management Suite (OMS)

Microsoft Operations Management Suite (MS OMS) herhangi bir ortamda bulunan kurumsal iş yüklerinizi yönetmenizi sağlayan bulut tabanlı bir çözümdür.

Kurumsal iş yükleriniz nerede olursa olsun Azure, AWS, Windows Server, Linux, VMware, veya OpenStack, hepsini tek bir portal üzerinden yönetebilirsiniz. Microsoft Operations Management Suite, genel bulut ortamınızı ve kurum içi veri merkezinizi yönetmenizi sağlayan bulut tabanlı bir çözümdür.

Microsoft Operations Management Suite bulut tabanlı olduğundan hizmeti kullanmaya hızlı ve kolay bir şekilde başlayabilirsiniz. Altyapı, zaman veya para yatırmak zorunda değilsiniz. Bu tip modern yönetim araçları aynı zamanda yüksek kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik ve yenilikleri içerdiğinden bulut bilişimin avantajlarını sunmaktadır.

Log Analizi–  Güvenlik ve denetim çözümü, şüpheli çalışan dosyalar için davranış taraması, kötü amaçlı IP adresleri ile iletişim için davranış taraması, adli analiz gerçekleştirilmesi, güvenlik ihlali kalıplarının araştırılması, denetim senaryoları için veri toplanması, hızlı bir şekilde ortamların risk ve sağlık durumunun denetlenmesi, aktif tehditler veya yetersiz koruma bulunan sunucuların gösterilmesi vb. gibi özellikler yer almaktadır.

Otomasyon – Eğer aynı işi iki kez yapıyorsanız, onu otomatize edin. Microsoft Automation alanında son yıllarda önemli atımlımlar gerçekleştirdi. PowerShell ile yıllar önce başlayan süreç şu anda Hibrit, private ve public cloud mimarilerinin tamamını kapsayabilecek otomasyon çözümlerine çevirilmiş durumda. Bu sürecin son halkası olan Azure Automation sayesinde kendini tekrarlayan operasyonel görevlerin büyük bir kısmını otomatize etme şansına sahipsiniz.

MS OMS ise Azure Automation ile entegre bir şekilde çalışarak tam olarak Hibrit bir otomasyon çözümünün yönetimini mümkün kılar. Yani kendi veri merkezinizdeki bir istemci üzerinde bulunan PowerShell editörü ile hazırladığınız bir runbook artık bulut otomasyon çözümü içerisinde de kullanılabilir. İster komut satiri üzerinden isterse Azure Automation görsel ara yüz üzerinden rahatlıkla otomasyon runbooklari hazırlanabilir ve manuel süreçler otomatize edilebilir.

Bu runbooklar istenirse manuel bir şekilde tetiklenebilir, farklı sistemler tarafından başlatılabilir ya da zamanlanarak istenilen tarihlerde çalıştırılabilir. OMS ise bu Hibrit otomasyon yaklaşımının merkezi bir ara yüzden izlenebilmesi ve yönetilebilmesini sağlar.

Felaket Kurtarma ve Yedekleme – Azure Site Recovery ve Azure Backup ile birlikte sunulan backup-recovery çözümleri OMS ile entegre şekilde yönetimin içerisine dahil edilebilir.

Güvenlik ve Uyumluluk – OMS ayni zamanda kullanıcı, iş yükleri ve sunucular için ek koruma çözümlerini devreye almanızı sağlar. Uç noktalarınız için eksik güncelleştirme ve virüs tanım detaylarını raporlayabilir, security eventlerini toplayabilir, forensic-audit-breach analiz görevlerini toplanan bu veriler üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Detaylı Bilgi: https://www.microsoft.com/tr-tr/server-cloud/operations-management-suite/overview.aspx

Yazar: Ümit SEYHAN / Mayasoft

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir