MakalelerWindows 8

MAK ile Windows 8 Enterprise RTM Aktivasyonu

Windows 8 Enterprise sürümü kurulum sonrasında aktivasyon için Key Management Server (KMS) düzeyinde yapılandırılmış olarak gelmektedir.

KMS Server üzerindn etkinleştirme sağlayamadığınız durumda elinizdeki çoklu etkinleştirme anahtarı (MAK : Multiple Activation Key) ile etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Komut satırını yönetici olarak açın.

Aşağıdaki komutu ekranda gördüğünüz gibi MAK keyiniz ile girin:

slmgr.vbs /ipk 00000-00000-00000-00000-00000

Girilen anahtarın başarıyla yüklendiği ekranıgelecektir tamam’ı tıklatıp kapatın.

 

Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak girilen MAK anahtarı etkinleştirin:

slmgr.vbs /ato

Yukarıda gördüğünüz üzere son işlemden sonra Windows aktivasyonu başarılı şekilde tamamlanmış olacaktır.

Masaüstünde sağ alt köşede bulunan filigranı kaldırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Faydalı Olması dileği ile.

Fatih ÖZYALÇIN

Yaklaşık 10 yıldır bilişim sektörü içerisinde bulunmaktayım ve farklı projelerde birçok görevde aktif rol aldım. Microsoft Sistem Mühendisliği (MCSE), Microsoft IT Pro (MCITP), Network Uzmanlığı ve Sanallaştırma Eğitimlerini alarak Sertifikasyonlarımı tamamladım. Uzmanlığımı, piyasada bulunan birçok farklı sanallaştırma ürünleri ile projeler yaparak geliştirdim. Bu süreçte Sanallaştırma konusundaki Sertifikasyonlarımı da tamamladım. Son 5 yılımı ise Bulut ve Sanallaştırma alanına yoğunluk vererek, Azure ve özellikle Citrix Teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdim ve hala bu alanda devam ederek Türkiye de “ilk” olan projelere imza attım. Olumlu sonuçlar veren çalışmalarımın ardından edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla bu konu hakkında çeşitli makaleler yazarak, seminerler ve eğitimler vermekteyim. Şu anda ise HP Türkiye bünyesinde İnce istemciler (Thin Clients) ve Sanallaştırma Çözümlerinden sorumlu Teknoloji Danışmanı olarak devam etmekteyim.

2 thoughts on “MAK ile Windows 8 Enterprise RTM Aktivasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir